méregtelenítés
Miért, mikor, mivel?
A téli időszakban rendszerint kevesebbet mozgunk és több egészségtelen ételt fogyasztunk, így tavasszal sokunk szeretné méregteleníteni, salaktalanítani szervezetét. De vajon milyen tudományos alapja van ennek a két, rendszerint gyógynövényekkel végzett népgyógyászati módszernek?
A szervezetünkbe kerülő és képződő méreganyagokat alapvetően a májunk hatástalanítja, majd a májunk és a veséink választják ki, de a kiválasztási folyamatban a bőrünk és a tüdőnk is részt vesz. Ezért amikor méregtelenítésről beszélünk, elsősorban a máj méregtelenítő funkcióját kívánjuk serkenteni, de emellett a többi kiválasztó szervünk működését is támogatjuk. A salaktalanítás inkább a vesék és a nyirokrendszer működésének fokozására koncentrál, ezzel az ízületek egészségét is támogatva.
Kattins IDE, és olvass tovább!
Tömören: ivás, gyógyszerek, elhízás
Habár a májunk bizonyos mértékig képes meggyógyítani saját magát, néhány rossz szokásunkkal végérvényesen tönkretehetjük. A máj az egyik legfontosabb szervük, hiszen mindent feldolgoz, ami bekerül a szervezetünkbe. Számos funkciója közül a méregtelenítés a legnagyobb jelentőségű. Felsoroljuk, milyen rossz szokásokat érdemes elkerülni, ha meg akarjuk őrizni e létfontosságú szervünk egészségét!
A hideg téli hónapok alatt általában nagyobb mennyiségű, magasabb kalória tartalmú táplálékot fogyasztottunk, pedig a fűtött helyiségekbe zárva még az átlagosnál is kevesebbet mozogtunk. Ennek eredménye lehet a felesleges kilók mellett a fáradtság, rossz hangulat, energiahiány, változó közérzet és az emésztési panaszok. Mindez jelzés arra, hogy ideje megkezdenünk tél végi tisztító kúránkat, hogy Húsvétra már jó formában legyünk. A népi bölcsesség szerint érdemes az évszakok váltásakor megtisztítani szervezetünket a salakanyagoktól, hogy jobban tudjon alkalmazkodni a változásokhoz. Ennek érdekében máris kezdjük el a rendszeres testmozgást – ha lehet – kinn a friss levegőn; vesénk megtisztítását segítve mossuk át szervezetünket minimum napi 2 liter tiszta folyadékkal (vízzel); emellett ésszerűen változtassunk ételadagunk összetételén és mennyiségén is!