Tavaszváró tisztítókúra, méregtelenítés

A hideg téli hónapok alatt általában nagyobb mennyiségű, magasabb kalória tartalmú táplálékot fogyasztunk, pedig a fűtött helyiségekbe zárva még az átlagosnál is kevesebbet mozgunk. Ennek eredménye a felesleges kilók mellett, a fáradtság, rossz hangulat, energiahiány, változó közérzet és az emésztési panaszok. Mindez jelzés arra, hogy ideje megkezdenünk tisztító kúránkat, hogy tavaszra, Húsvétra már jó formában legyünk.
A népi bölcsesség szerint is ajánlott az évszakok váltása előtt újra és újra megtisztítani szervezetünket az előző hónapokban lerakódott salakanyagoktól, hogy jobban tudjon alkalmazkodni a változáshoz az előttünk álló évszak során.
Kezdjük el a rendszeres testmozgást – ha lehet – kinn a friss levegőn; vesénk tisztítását segítve, mossuk át szervezetünket minimum napi 2 liter tiszta folyadékkal (vízzel); ésszerűen változtassunk ételadagunk összetételén és mennyiségén!
Aktívabb működésre kell bírnunk a bélrendszert, de ehhez ne használjunk hashajtókat, melyek hosszú távon még kényelmesebbé, lustábbá teszik a beleket. A kulcsszerep ebben inkább a magas rosttartalmú élelmiszereké és kiegészítésként fogyasztott élelmi rostoké. Utóbbiak hét alapkategóriáját ismerjük: korpa, cellulóz, hemicellulóz, lignin, pektin, gumiszerű- és nyálkaanyagok, melyek két csoportot alkotnak: a vízben oldódó és nem oldódó rostokat. A vízben nem oldódó rostok a növények fás részei, illetve a maghéjak (pl. útifű maghéj – Psyllium), melyek elősegítik a bélmozgást, és „seprűként” kitakarítják a bélrendszerből az évtizedes lerakódásokat.
A vízben oldódó rostok (pl. pektinek) pedig a „szivacs” szerepét töltik be az emésztőrendszer „nagytakarításában”. Emellett javítják a szénhidrát- és zsíranyagcserét, csökkentik a vércukor- és koleszterinszintet, ráadásul még az étvágyat is mérséklik, ami túlsúly, diabétesz és fogyókúra esetében fontos előnyt jelent.
Forrás: ParaMedica Magazin