Tájékoztatjuk, hogy a honlap szöveges fájlokat, ún. „adatmorzsákat“ (cookie-kat) használ anonimizált látogatottsági információk gyűjtése céljából, valamint bizonyos szolgáltatások ezek nélkül nem lennének elérhetőek. A honlap további használatával hozzájárulását adja a cookie-k tárolásához és felhasználásához. További információért olvassa el adatvédelmi irányelveinket.

 

Termékek Menü

Lenmag: már Hippokratész is használta

Biztos, hogy a lenmag mindenki számára ismerős, sőt egy-két gyógyhatását akár kapásból is fel tudjuk sorolni, de gondoltad volna, hogy ennyire sokoldalú?

A lenmag gyógyító hatása meglehetősen régen ismert, Hippokratész már Kr. e. 500 körül említi a testi fájdalmak, hurut és hasmenés elleni gyógyszerként. A VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben házi lenmag (Lini semen) néven hivatalos drog.

A lenmag nagy mennyiségben tartalmaz esszenciális, tehát a szervezet számára nélkülözhetetlen zsírsavakat. A legtisztább és legtöbb esszenciális olajat tartalmazza, amire a szervezetnek szüksége lehet. Ezzel a tulajdonságával ez egyik legértékesebb táplálékunkká vált.

Gazdag A, B, C, D és E vitaminban. Az ásványok közül nagy mennyiségben van benne kálium, foszfor, magnézium, kalcium, kén, vas, cink, nátrium, klór mangán, szilikon, réz, fluor, alumínium, nikkel, kobalt, jód, alybdenum, króm stb.

Serkenti az agyműködést

A lenmag megakadályozza a rossz koleszterin lerakódását, ily módon hat a kapilláris vérerek működésére, megakadályozva azok eldugulását az agyban és a vesékben. 

Jó hatással van a szívre és a vérnyomásra

A lenmag a legjobb növényi forrása az Omega 3 és Omega 6 zsírsavaknak, amelyek elengedhetetlenek a szív normális működéséhez, valamint  a vérnyomás kordában tartásáért is felelősek.

Ízületi gyulladás

A lenmag csökkenti a degeneratív betegségek okozta fájdalmat, illetve az összautoimmun betegségek hatékonyságának csökkentéséhez járul hozzá.

Bronhitis, tüdő görcsös összehúzódása

A lenmag kitűnő ellenszere a légutak gyulladásos megbetegedéseinek.  Használata:  ¼ liter forró vízbe, tegyünk másfél evőkanál lenmagot, és forraljuk tíz percen át. Tegyük félre még fél órára, hogy jól kiázzon, majd melegítsük fel ismét, és kortyoljuk el. Esteleg mézzel ízesíthetjük. 

Ekcéma

A lenmag, illetve lenmagolaj a máj állapotára hat gyógyító hatással. Ide tartozik a zsíros máj, és ezzel a fontos szervünkkel kapcsolatos összes betegség. A bőrbetegségek gyógyulásának előfeltétele az ok gyógyítása. Ha sikerül tehermentesíteni a májat, a bőrbetegségtől, így az ekcémától is jó eséllyel megszabadulunk.

Kövek és homok ellen

Epe-, vese- és húgyhólyag- kő és homok valamint gyulladás esetén is fogyasszunk lenmag teát. Ebben az esetben ajánlatos egy kanál olíva olajat is bevenni. A teát a már említett módon készítsük el.

Gyomorfekély

A lenmag szabályozza a gyomorsav termelődését, így közvetett úton hozzásegíthet a gyomorfekély gyógyulásához is.

Izomláz, izomfájás

A sportolók, vagy azok akik tavaszi munkálatokban elfáradtak, izmokra jótékony gyógyírt találnak a lenmagban. A fogyasztás mellett ajánlatos ilyenkor őrölt lenmagpakolást tenni a fájó részre. A hatás nem marad el.

Tegyünk egy csésze vízhez másfél-két evőkanál lenmagot, és lassú tűzön forraljuk felére a vizet. Szűrjük le, és amilyen melegen csak lehet, igya meg a beteg, a maradékból pedig tegyünk meleg pakolást a fájó testrészre. Naponta ismételjük meg kétszer, háromszor, amíg a fájdalom el nem múlik. Ugyanezt elvégezhetjük őrölt lenmagból is.

Prosztata panaszok

A prosztata gyulladás egyik fő gyógyítójának tartják a tökmagot. Ezt feltehetőleg a linolenic zsírsav tartalmának köszönheti, amiből 15 százalék található meg benne. Ezzel szemben, a lenmagban ebből az esszenciális zsírból 58 százalék van. Próbálkozzunk meg a fogyasztással, az eredmény nem marad el.

Rák

Kutatók összefüggést véltek felfedezni a lenmagfogyasztás és a rosszindulatú daganatok fejlődésének mértéke, illetve visszafejlődése között. Természetesen, a megfigyelések tudományos alátámasztása hosszú évekbe telhet, mindenesetre együnk sok lenmagot, ha valóban segít, akkor csak nyerünk vele.

Hasznos a cukorbetegeknek

A lenmag olyan anyagot tartalmaz, ami megfelel a nyálka és gyanta keverékének. Ez az anyag szükség esetén csökkenti a gyomorsav romboló hatását, enyhíti az emésztő szervek falainak érzékenységét, elősegítve a belek tartalmának továbbjutását kimosva a felesleges koleszterint, valamint szabályozza a glukóz jelenlétét a vérben, ezért a cukorbetegeknek is hasznos táplálék.

Székrekedés, bélműködés

A téli rostszegény táplálkozás nem tesz jót a bélrendszerünknek, de egyébként is azoknak áldásos az őrölt lenmag, akik sokat küzdenek székrekedéssel, vagy elégtelen a bélmozgások. Ha beiktatjuk mindennapi reggelinkbe ezt az olajos rostot, akkor garantáltan rendszeres lesz a székletünk. A lenmag megduzzad a bélben, ami tágulási ingert vált ki, ez aktivizálja a bélmozgást. FONTOS: igyunk sok folyadékot, mert csak így tudja kifejteni a bélműködést serkentő hatását, ráadásul folyadék hiányában, az ellenkező hatást érhetjük el vele, azaz nem hogy nem segít a székrekedéses állapoton, hanem ront.

Rovarcsípés

A rovarcsípés nagyon kellemetlen tud lenni, ha csak a méhecske csípésére gondolunk akkor is. De vannak annál sokkal fájdalmasabb és veszedelmesebb csípések. Az őrölt lenmagból készített pép képes kiszívni minden mennyiségű mérget a szervezetből, ami csak csípés útján került be.

Gyulladásos sebek

A gyulladásos sebek gennyet tartalmaznak, ami nehezen távozik, vagy a folyamat sokáig tart, illetve fájdalmas. Meggyorsíthatjuk ezt a folyamatot, ha két kanál őrölt lenmaghoz hozzáadunk egy kanál gyömbér port, és a pépet rátesszük a gyulladásra, néhány órára. Ha szükséges, a megszáradt kötést váltsuk, amíg el nem távolodik az összes genny.

Hogyan fogyasztható a lenmag?

Napi 17 gramm – kb. 2 kanál lenmag elegendő ahhoz, hogy a szükséges Omega 3 és Omega 6 dózist bevidd a szervezetedbe. A lenmag belekeverhető joghurtokba, salátákba, gyümölcsturmixba.

A sütésnél-főzésnél is felhasználhatod, egészben vagy megőrölve a lenmagokat. Jó adalék süteményekben, kenyértésztában, ételekben is. Kapható ugyanakkor lenmagolaj is, amelyet szintén hasznosíthatsz a főzésnél, de teheted salátákra is.  A masszákba, palacsinta-tésztába kerülő tojás helyett lenmag-keveréket is tehetünk. Méghozzá úgy, ha 1 evőkanálnyi lenmagot megőrölünk, és összekeverünk 3 evőkanál vízzel. Ez kitesz egy tojást.

A lenmagolaj természetesen megtalálható étrend-kiegészítő formájában is.

Használjuk hát ki ennek az egyszerű, de nagyszerű magnak a számos jótékony hatását, igyekezzünk étrendünk részévé tenni.

Tartalomhoz tartozó címkék: lenmag lenmagolaj