Kutya és kamilla? Igen!
Tudtad, hogy a kamilla a kutyák esetében is nagy hatásfokkal és biztonsággal alkalmazható gyógynövény?
A sokszor nem megfelelő minőségű táp miatt a gyomor- és bélfekély viszonylag gyakori emésztési zavar a kutyáknál: különösen a szorongásra hajlamos, félős, gyorsan habzsoló kutyák hajlamosak rá. Mivel a kamilla nyálkahártyavédő és sebgyógyulást segítő, így fekélyellenes is egyben. Ez a gyógynövény biztonságos és enyhe hatású, használhatjuk akár kölyköknél. Fiatal állatoknak adhatjuk, ha elrontják a gyomrukat, vagy ha szorongásra, álmatlanságra, nyugtalanságra hajlamosak.
Nyugtató tulajdonsága különösen akkor látványos, ha stressz és szorongás áll az emésztési zavar hátterében. A stressz nem mindig félősséget okoz: egyes kutyák hiperaktívvá válnak, ha izgatottak. A kamilla kisadagban történő napi fogyasztása mindkét esetben hasznos. Stressz-érzékenység csökkentésére alkalmasabb keverékben, más nyugtató herbákkal együtt alkalmazni.
A kamillavirágból készült hideg vizes főzet kiváló helyi borogatás az olyan bőrgyulladások kezelésére, amit bolhacsípés, kontaktallergia és különböző bakteriális vagy gombás fertőzések okoznak. A kutya gyulladt szemét gyors és egyszerű módon úgy lehet kezelni, hogy egy kamillateás filtert beáztatunk, hagyjuk kellemes hőmérsékletűre hűlni, majd egy tiszta ruhát belemártunk, s ezzel borogatjuk a kutya szemét naponta többször. Ez ezüst kolloidos kezeléssel kiegészíthető.
Bár a kamilla az egyik legbiztonságosabb gyógynövény, a kutya allergiás lehet rá, ezért a kutyán való első alkalmazás előtt ellenőrizzük az érzékenységet. Ezt úgy tehetjük meg, hogy a lefőzött teából (kihűlt állapotban) egy kis kanálnyit a kutya szájába teszünk. Ha allergiás a kutya a fészkesvirágzatúakra, vagy a kamilla bármely összetevőjére, akkor már ennyi is kiválthatja az allergia tüneteit, mely leggyakrabban bőrviszketés, bőrgyulladás.