Kecskeruta
Az orvosi kecskeruta (Galega officinalis) a pillangósvirágúak családjába tartozó növényfaj. A Közel-Keleten őshonos, de Európába, Nyugat-Ázsiába, Pakisztánba is termesztik.
Főbb hatóanyagai közé tartozik az allantoin, cserző anyag, flavoglikozid, flavonoid, glikozid, króm, kvercitrin, rutin, szaponin és a tannin.
A kecskeruta használata megfelelő adagolásban gyógyhatású, viszont mértéktelen fogyasztása, ártalmas lehet (főként a magvak). Segít az emésztési zavarok kezelésében, valamint a mellékvesekéreg és a hasnyálmirigy működésének serkentésére használják. Szoptató anyáknak tejszaporító szer. A szénhidrát anyagcserét serkenti. Vércukorszint csökkentő, féreghajtó, vizelethajtó, lázcsillapító, izzasztó, antibakteriális hatású. Epilepszia esetén is javasolt fogyasztani teakeverékként más gyógynövényekkel.
Kecskeruta tea: 1 teáskanálnyi gyógynövényt leforrázunk 2,5 dl vízzel, 5-10 percig állni hagyjuk, szűrjük. Fogyasztása naponta kétszer javasolt.
Külsőleg kozmetikai készítményként mellápolásra használják.
Túlzott fogyasztásakor fokozott nyálazás és köhögési inger léphet fel. Az egyéb gyógyszerekkel való káros kölcsönhatás veszélye miatt használata csak orvosi konzultáció után ajánlatos. Orvosi felügyelet nélkül diabetes-re soha ne alkalmazza! Várandósság ideje alatt és kisgyermekeknél nem javasolt az alkalmazása.