Kálmosgyökér
A Kálmosgyökér (Acorus calamus) más néven bécsisás a legrégebben ismert gyógynövények közzé tartozik. Dél-Kínában és Indiában honos, Magyarországon védett vízinövény.
A növény legfőbb hatóanyagai trimethylamin, kálmus csersav, acorin, cholin, illóolaj, keményítő, keserű és nyálkaanyagok.
A Kálmosgyökér görcsoldó, étvágyjavító, puffadásgátló, gyomorerősítő, vizelethajtó, váladékképződést ösztönző, ingercsillapító, valamint összehúzó és vérkeringés javító is. Javítja az emésztést és gyermekek lisztérzékenységét. Hatásos vesekárosodásnál is, megfelelő szer a test megtisztításához. Segít mirigy-megbetegedések és köszvény, sápadtság és vízkór esetén is.
A gyökér rágcsálása és a tea kedvezően hat a tüdőbaj, tüdőrák gyógyításában.
Kálmosgyökér tea:
A kórosan soványaknak segít a kálmosgyökér teája a súlygyarapodásban.
1 evőkanál szárított növényt 2 dl vízzel leforrázunk, 10 percig áztatjuk, szűrjük, naponta 2 alkalommal, félórával étkezés előtt fogyasztjuk, egy kúra időtartama ne legyen hosszabb 2 hétnél.
A kálmosgyökér annak is segít, aki le szeretne szokni a dohányzásról. Naponta többször egy-két szem gyökeret lassan rágjon szét, és meg lesz az eredmény.
Hosszú távon a fogyasztása esetén lehetnek mellékhatásai, például hányás. Nagyobb mennyiségben és huzamosabb ideig rákkeltő hatású is lehet.