Álombogyó
Az álombogyó (Withania somnifera) a burgonyafélék családjába tartozó faj. Egyéb elnevezései: indiai ginzeng, ashwaganda. A trópusi Indiában őshonos álombogyó-bokor, apró piros bogyó termése van.
A növénynek az ősszel begyűjtött gyökerét hasznosítják: megszárítják, aprítják és főzetként, porkapszulaként vagy tinktúra formájában illetve folyékony vagy száraz kivonatként használják.
Az álombogyó gyökere jellegzetes szteroid-glikozidokat és szteroid-szaponinokat, alkaloidokat (witaszomnin) tartalmaz.
Az álombogyónak anyagcsere-fokozó, valamint nyugtató, stresszoldó hatása van. Nagyobb adagban altatószerként használatos. Leginkább a gyökerét és a levelét hasznosítják. Az álombogyó gyökerét erősítőszerként is ajánlják fáradékonyság esetén. A növény nyugtató hatása miatt álmatlanság, szorongás és idegrendszeri zavarok kezelésére javasolt. Gyulladásgátlóként hat a reumatikus fájdalmakra, gyakran ginzenggel és szibériai ginzenggel együtt alkalmazzák. Az idősebbek és a krónikus betegek felerősítésében, felépülésén is jelentősen javíthat. Növeli a szervezet ellenálló-képességét és jótékony hatással van az immunrendszerre. A witanolidok fertőtlenítő és gyulladásgátló hatással bírnak.
Alkalmazása:
Tea:
1-2 gyökeret tegyen 1 csészényi vízbe
15 percig forralja
10 percig hagyja ázni
Naponta 2 csészével fogyasztható.
Tinktúra vagy folyékony kivonat:
Keverjen 40-80 cseppet egy pohár vízbe
Napi adag: 3 alkalom
Ellenjavallat:
A növény nem ajánlott terhes, szoptatós nőknek. Az álombogyó alapú kezelés során kerülendő az altatók és a szorongásoldó szerek szedése, mivel ezek hatása a gyógynövénnyel együtt felerősödik.