Aloe vera
Az Aloe Vera (orvosi aloé) a liliomfélék családjába tartozik, és Afrikából származik. Kivonatait használják a kozmetikai iparban és az alternatív gyógyászatban. Az aloe verát csak 4-5 éves korától szabad használni, korábbi éveiben még csak mérgező anyagokat tartalmaz. Kizárólag leveleit használják gyógyászati célokra.
Az Aloe fajok tejnedvét évszázadok óta használják hashajtóként, vagyis megszünteti a székrekedést. 99 százaléka víz, bőségesen tartalmaz vitaminokat, ásványi anyagokat, aminosavakat és enzimeket. Nagyon sokoldalú gyógynövény, külsőleg és belsőleg használva egyaránt hozzájárul a szervezet egészségéhez: hatékony sebgyógyító és méregtelenítő, helyreállítja az emésztést, kezeli a gyulladásokat. Megnyugtató, fiatalító, sőt sejtregeneráló és immunerősítő, fájdalomcsillapító hatásai vannak. Az Aloe Vera a rák kezelésében is szerepet kaphat. Szabályozza az emésztést, a gyomorégést és a refluxot. Nagyszerű fertőtlenítő és vírusölő. Enyhíti az aranyeret, a húgyúti fertőzéseket.
Legalább négy Aloe Vera faj rendelkezik gyógyhatással. A legfontosabbak a következők:
- Aloe perry Baker
- Aloe ferox Miller
- Aloe arborescens
- Aloe barbadensis Miller
Az Aloe barbadensis Miller rendelkezik a legtöbb gyógyhatással, ezért ezt alkalmazzák a leggyakrabban.
Körülbelül 75 tápanyagot mutattak ki az Aloe vera géljében. Az aloe gél továbbá 9 ásványi anyagot tartalmaz, ezek a kalcium, nátrium, vas, kálium, króm, magnézium, cink, mangán és réz. Az orvosi aloé több természetes vitamint tartalmaz, elsősorban A-vitamint, C-vitamint, E-vitamint, B1-B2-B6-B12 vitamint, valamint folsavat és niacint.
A benne lévő cukrok hatása:
Az emésztőcsatorna falán bevonatot alkotva csökkentik a bélből felszívódó toxinok mennyiségét.
Elősegítik az emésztés során lebomló cukrok, aminosavak és zsírsavak felszívódását.
Képesek megszilárdítani a sejtmembránokat, ezáltal csökkentik azok átjárhatóságát a mikroorganizmusok ( például: vírusok) számára.
A cukrok síkosító hatást fejtenek ki az ízületekben. Befolyásolják az ízületi nedv termelődését, és összetételét.
Javítja a sejtek közötti folyadékáramlást.
Elősegíti a tüdőben a gázcserét, ezáltal enyhíti az asztma tüneteit.
A mannóz-2-foszfát nevű cukorról kimutatták, hogy fontos szerepet játszik a sebgyógyulásban.