Fitodry
Az articsóka levelét a népgyógyászatban főképp vércukorszint-csökkentőként, epehajtóként, vizelethajtóként használják. Emellett alkohol okozta másnaposság, émelygés, vérszegénység, ízületi gyulladás, májgyulladás, sárgaság, epekövek megelőzése és a vérnyomás-csökkentés is szerepel a népgyógyászati feljegyzések között.
Az akácvirág teát hagyományosan túlzott gyomorsavtermelődés és reflux esetén használják, ezen kívül jó köhögéscsillapító, nyálkaoldó, enyhe vízhajtó és székletlazítóként is alkalmazható.
Az édesgyökér hatékonyan enyhíti a torokgyulladást, jó köhögéscsillapító, megfázás és asztmatikus panaszok ellen használható. Ezen kívül a népgyógyászat emésztőrendszeri panaszok, többek között gyulladások, gyomorfekély, hasfájás, illetve fejfájás esetén is alkalmazza.
A medveszőlőlevél teája számos jótékony hatással rendelkezik. A húgyutak gyulladásos betegségeiben alkalmazható antibakteriális hatású húgyúti fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő.
A tüdőfű levél tea elsősorban légcsőhurut és a légzőszervi panaszok esetén alkalmazható, enyhíti a tüdő és a légcső irritációját, valamint elősegíti a váladék felszakadását. Fontos köhögéscsillapító és köptető. A tüdőfű tea különösen hasznos, mert kitűnően tisztítja a dohányzás által károsított tüdőt.
A csalángyökér teájának fogyasztása elősegíti a vesék kiválasztását, támogatja a prosztata és a húgyutak egészséges működését. Ugyanakkor fokozza a szervezet vitalitását és elősegíti az egészséges szívműködést.
Népgyógyászati feljegyzések szerint a barátcserje különféle hormonháztartással kapcsolatos betegségek esetén, menstruációs zavarokra, a klimax kellemetlen tüneteinek az enyhítésére, és meddőség esetén alkalmazható
A népgyógyászatban a fejfájás és a migrénes fejfájás ősi ellenszere az őszi margitvirág. Migrén megelőzése céljából is jó eredménnyel alkalmazható, csökkenti a rohamok gyakoriságát és intenzitását. Ezen túl gyulladáscsökkentő, nyugtató és szorongásoldó hatásáról is ismert.
A borsmenta teája leginkább epeműködést serkentő, epehajtó, epegörcsoldó, szélhajtó, emésztést segítő hatásáról ismert. Étvágyjavító, puffadás esetén is ajánlott. Szájüregi, gyomor- és bélfertőtlenítő. Oldja a menstruációs görcsöket, teája hidegen émelygést, hányingert is csillapít.
A kakukkfű illóolajai mérséklik a megfázásos légúti panaszok miatt kialakuló nehézlégzést, kitisztítják az orrjáratokat. Gyulladásgátló hatása révén kezeli a szájüregi- és a torokgyulladást. Főzete nyákoldó és köptető, gyógyítja a hörghurutot, köhogéscsillapító. Hatékony görcsoldó, ezáltal sikeresen alkalmazható fájdalmas menstruáció, valamint has- és migrénes fejfájás esetén, ahogyan a bél- és epegörcsöt is enyhíti.
Az iglicgyökér nyálkaoldó, köptető, a felszívódást segíti elő. Mivel a gyógynövény gyulladásgátló vegyületeket tartalmaz, így reuma és köszvény elleni teakeverékek gyakori alkotóeleme, a kellemetlen tüneteket eredményesen csökkenti.
Az orvosi citromfű levél elsősorban idegerősítő és nyugtató hatása ismert. Alvási zavarokra, kezdődő depresszióra, ideges eredetű szívpanaszokra használják. Serkenti a máj működését, emésztésjavító, puffadásgátló. Izzasztó hatása is van. Szabályozza a pajzsmirigy működését és csökkenti a túltermelésből adódó idegességet. Menstruáció előtti idegfeszültség csökkentésére is alkalmas.
A galagonya rendkívül jó szíverősítő és szívnyugtató. Jótékony hatással van a fáradt, túlterhelt, stresszben élő szívre, rugalmasan tartja a szívizomsejteket, az érfalakat. Serkenti a szívizom vérellátását. Teája értágító és vérnyomáscsökkentő hatású, fogyasztása javallott koszorúér-betegségek esetén. Segít a vérkeringési problémák enyhítésében, visszaszorítja az érelmeszesedés kialakulását.
A fehér fagyöngy (Viscum album) teáját leginkább magas vérnyomásra, érelmeszesedésre és szívritmus-szabályozásra használják, de rendkívül széles körű az alkalmazása. Javítja az erek áteresztő képességét, ezáltal jó szédülésre, fülzúgásra, visszérre, javítja a koncentrációs képességet.
A csipkebogyóban legendásan sok C-vitamin van, fontos téli vitaminforrás a nátha megelőzésére. A csipkehús kedvezően hat a cukorbetegségre, szabályozza a vércukorszintet. Cukorbetegek étkezés után fogyasszák, mivel segíti a zsír emésztését. Különösen ajánljuk immunerősítésre, valamint stresszoldásra, nyugtatja az idegeket, általános erősítő hatása van.
Az orvosi hársfavirág nagy mennyiségben tartalmaz flavonoidokat (tilirozidot, kvercetin és kempferol glikozidokat) és illóolajat (geraniolt, linaloolt, eugenolt). A benne lévő flavonoidok antibakteriális hatásúak, a virág kiválóan alkalmas a meghűléses betegségek kezelésére: köhögéscsillapítóként, izzasztóként, görcsoldóként , köptetőként, nyákoldóként funkcionál, és enyhíti a hörghurutos panaszokat.
Az orbáncfű belsőleg hatékony szorongás és/vagy ideges eredetű nyugtalanság, kimerültség, klimateriális panaszok kezelésében. Hangulatjavító, segít a depresszió leküzdésében.
A kurkuma egyik fő hatóanyaga a kurkumin, mely erős antioxidáns, hatékony gyulladáscsökkentő, daganatellenes, antibakteriális, vírusölő, antimikrobális, immunstimuláló vegyület. A kurkuma gazdag illóolajokban, amelyeknek görcsoldó és nyugtató hatásuk van a gyomorra, a bélre és a májra.
Az erdei gombák királyaként is számon tartott vargányából csodásan finom ételeket készíthetünk. Frissen és szárítva is ritka kincs. Az íze sokak szerint az erdők minden zamatát őrzi, mély, dióra emlékeztető, különleges aromájú típus. Frissen is hihetetlenül ízletes, de vannak, akik szerint szárítva gazdagodnak az aromái. Az biztos, hogy akár egy csipetnyi szárított vargánya is különlegessé teszi a leveseket, mártásokat.
A lapachot a Brazília, Észak-Argentína, Paraguay, Bolívia és más dél-amerikai országok területén élő őslakos indiánok évezredek óta használják gyógyszerként. A belőle készített főzetet az Inkák teájaként is szokás emlegetni. A lapacho tea immunrendszer erősítő, gyulladáscsökkentő, vízhajtó, emésztést serkentő, baktériumölő hatásáról ismert.
A Fitodry Feketeüröm Fű tea serkenti az epeműködést, étvágyjavító, görcsoldó, idegerősítő hatású. Bélféregűző. Majoránna helyett fűszerként használható, segíti az emésztést.